Google Analytics

יום חמישי, אוקטובר 20, 2011

עננים נאספים בשמי הסתיו - המוסיקה שלנו בכל מקום

אחת הבעיות העיקריות שהיו לי במעבר לשימוש באייפון כנגן מוסיקה היתה העובדה שלא היתה ממש דרך נוחה לקחת את כל המוסיקה שלי איתי. בעוד האייפון מכיל הרבה מאוד מקום (התחיל עם 8 גיגה והיום ניתן לקנות אייפון עם 64 גיגה) זה עדיין היה מעט מאוד ביחד לאייפוד קלאסיק שיש לי, שבו יש מקום ל 160 גיגה.

מבלי להכנס לשאלה למה אני צריך את כל המוסיקה שלי איתי כל הזמן בסופו של דבר מצאתי את עצמי מסתובב עם האייפוד בישביל המוסיקה ועם האייפון בישביל כל דבר אחר..

אבל כמו שאתם יכולים לנחש זה לא היה מספק בישבילי.

לעשות את זה לבד

SimplifyMedia own by Google
במהלך השנים כמו להם כמה וכמה שרותים שאמורים היו לתת אפשרות להזרים את המוסיקה הפרטית שלנו מהמחשב האישי שלנו לכל מקום בענן, בין השרותים (שאני מודע שניסיתי רבים מהם) ניתן למצוא את Simplify Media שעשתה אפליקציה לאייפון (אפילו שתי דורות של אפליקציות) ואפליקציה חינמית למחשב (מק או פיסי) ובעזרת ניתן היה להזרים תוכן מהבית למכשיר הנייד.

ב 2010 גוגל קנתה את החברה והמוצרים שלה לא פעילים יותר.
סביר להניח שפיתרון ה Google Music של החברה נשען על הטכנולוגיה שפיתחו החברה ב SimplifyMedia.

חברות אחרות מאפשרות לעשות דברים דומים, אפילו PLEX שבגדול מיועדת יותר להזרמת וידאו בתוך הבית ולא מבחוץ מאפשרת להזרים גם מוסיקה ואפילו על גבי רשת האינטרנט (כמובן שיש קצת הבנה בפתיחת פורטים בראוטר בבית וכו')

Pogoplug Mobile
חברות אחרות הלכו על פיתרון פשוט יותר, למשל ה Pogoplug.
הפוגו-פלאג הוא בעצם דיסק נייד חיצוני (ומעוצב למדי חייבים להודות) שכל מה ששמים בו נמצא אוטומטית בכל מקום (כל עוד המחשב שלכם מחובר לאינטרנט כמובן).

הרעיון הפשוט הזה אומר שאם תשימו את המוסיקה שלכם על ה Pogoplug שלכם תוכלו לגשת לתוכן שבו מכל דפדפן ומהאפליקציות של החברה.

לאחרונה החברה נכנסה גם לעסקי התוכנה וניתן היום לקנות תוכנה (או להוריד את הגרסה החינמית) מבית פוגו-פלאג ואז לא צריך בכלל לקנות את הדיסק הקשיח שלהם אלה פשוט להזרים מידע מהמחשב שלכם לכל מקום בלי בעיה וללא שום מכשיר נוסף.

תנו את המפתחות לענן

ההתפתחויות האחרונות בתחום כבר מדברות על פיתרונות אחרים, במקום שאנחנו נהפוך את המחשב הביתי שלנו לשרת מוסיקה (וברור שעם האיטרנט האיטי בארץ זו בעיה גדולה למדי, במיוחד בתחום מהירות ההעלאה לאינטרנט מהבית) החברות המובילות בשוק מציאות פיתרונות חדשים ומעניינים מאוד.

הענן של אמזון

חברת אמזון היא ללא ספק הכוכב העולה בשמי ההעולם האינטרנטי, סידרת הקינדל החדשה שלה (ומביוחד ה Kindle Fire החדש) הם רק חלק ממה שהחברה הזו מציאה.

חנות ה MP3 של אמזון היתה החנות האינטרנטית הראשונה שהיתה סוג של מתחרה לחנות של אפל, מי שעקב אחרי ההתפתחויות בשנים האחרונות יודע שהחנות של אמזון היתה הראשונה שהציע מוסיקה בפורמט MP3 ללא DRM וזה נתן לחנות יתרון משמעותי על החנות של אפל - היום אגב גם באייטיונס השירים נמכרים ללא DRM משום סוג.

אמזון מציע היום לכל לקוח 5 גיגה של איכסון בחינם, אם תקנו מוסיקה מהחנות של אמזון (אפילו שיר אחד בדולר) תקבלו אוטומטית עוד 25 גיגה של אכסון - זאת ועוד - המוסיקה שקניתם מהחנות של אמזון לא נכללים ב 25 גיגה האילו - מה שאומר שאם אתם לקוחות של אמזון בתחום המוסיקה - כל המוסיקה שלכם כבר נמצאת בענן ועם 25 גיגה חינם בענן אתם יכולים להעלות את המוסיקה האחרת שלכם לענן.

היום אמזון מציע נגן מצויין לאנדרואיד (אני מניח שבקינדל פייר הנגן אפילו עובד עוד יותר טוב עם המערכת הפעלה) ולמכשירים מבוססי iOS לא היתה אפליקציה יעודית, אבל ניתן להתחבר לשרות דרך הדפדפן ולנגן מוסיקה ככה.

החברה שהוציאה את הנגן לשירות של גוגל הוציאה גם אפליקציה לשירות של אמזון aMusic (עוד על הנגן בהמשך)

חשוב לזכור שלמרות שמנגנים מוסיקה בדפדפן לא חייבים להשאר בדפדפן על מנת שהמוסיקה תמשיך לנגן - מנגנון המולטיטסקינג של אפל מאפשר למוסיקה להמשיך לנגן גם כשעושים דברים אחרים.

הבעיה העיקרית לנו (תושבי ארץ הקודש) היא העובדה שלא ניתן לקנות בחנות המוסיקה של אמזון מהארץ (לפחות מהניסיון שלי) - אם מישהו מכם הקוראים מכיר דרך לעשות את זה אשמח לשמוע ולהוסיף את זה לפוסט הזה - התגובות מחכות לכם...
גוגל מוסיקה - חינם ובבטא

Google Music - beta
כבר לפני כמה שנים לא היה ספק שגם גוגל תתן פיתרון מוסיקה בענן באיזה שהוא שלב, כמובן שהעובדה שגוגל קנתה את SimplifyMedia רק הוסיפה לזה עוד אישור.

ואכן גוגל חשפה את שרות המוסיקה של music.google.com לפני כמה וכמה חודשים.
השרות הוא חינמית בינתיים ובבטא (אבל הוא עובד בצורה טובה מאוד).
גוגל נותנת היום מקום ל 20,000 שירים בחינם על השרתים שלה (שאני חושב שרוב אנשים המוסיקה יצליחו להכניס את כל המוסיקה שלהם לשרות של גוגל).
השרות עובד כרגע רק בארה"ב - אבל מייד אסביר איך אפשר לגרום לו לעבוד גם מהארץ.

השרות של גוגל דומה לשרות של אמזון - את כל השירים שלכם אתם צריכים להעלות לענן של גוגל על מנת להתחיל לנגן אותם - זה יכול לקחת הרבה זמן, במיוחד אם יש לכם הרבה מאוד שירים במחשב.
המערכת יכולה להעלות את השירים ישירות מהאייטיונס (אם יש לכם אייטיונס) או מתיקיה - והתוכנה של גוגל כמובן תעלה כל שיר נוסף שיהיה לכם ותוודא ששתי הסיפריות נקראות בדיוק אותו הדבר.

אם תכנסו לעמוד של השירות תקבלו הודעה שהשרות עובד רק מארה"ב - אבל ניתן לעקוף את העניין הזה די בקלות. אם תמצאו מישהו שישלח לכם הזמנה לשרות תוכלו להכנס לשרות כל עוד בחיבור הראשוני גוגל תחשוב שאתם בארה"ב.

hidemyass.com פרוקסי פשוט וטוב
מה זה בעצם אומר?
כשאתם מקבלים את הזימון באימייל (הזימון הוא בעצם לינק) לפני שאתם לוחצים על הלינק הזה תפעילו פרוקסי לארה"ב וככה גוגל יחשבו שאתם בעצם מארה"ב.
אחרי הרישום הראשוני כבר אין צורך לעבור דרך פרוקסי והשרות עובד מצויין.
אם אתם מחפשים פרוקסי טוב ופשוט - hidemyass.com הוא פיתרון כזה. (בשורת ה URL שימו את הלינק שקיבלתם בהזמנה).

נשארו לי כמה הזמנות לשרות מוסיקה של גוגל - אז אם אתם בעניין תשאירו תגובה לפוסט, ספרו למה אתם צריכים מוסיקה בענן, כמה שירים יש לכם בסיפריה ואת האלבום האחרון (והמצויין) שאתם שומעים ואני אבחר כמה תגובות ואשלח לכם הזמנה! (לא לשכח לשים גם כתובת אימייל כדי שאוכל לשלוח לכם).

גם כן ברור שאם אתם עובדים עם מכשיר נייד מבוסס אנדרואיד מבית גוגל אתם בידיים טובות, התוכנה המובנת במערכת מנגן את המוסיקה בצורה מצויינת בלי שום בעיה.

אם אתם על iOS תוכלו לעבוד (שוב כמו בנגן של אמזון) דרך הדפדפן, אבל מנסיוני זה לא עובד מספיק טוב.
לשמחתי הרבה תוכנה חדשה שיצאה ממש בימים האחרונים (gMusic - 1.99$ בחנות האפליקציות).
אמנם ברור לגמרי האפליקציה לגמרי בשלב ראשוני, בטח בתחום העיצוב והשימושיות אבל איפה שהדברים קובעים - כלומר בנגינת מוסיקה - התוכנה עובדת הרבה יותר טוב.

בזמן ההפעלה הראשוני של התוכנה היא תשמור את כל מבנה השירים שלכם בתוכנה עצמה מה שמאפשר לה לעלות במהירות ולאפשר לנו להתחיל לנגן מייד.

התוכנה מאפשר לראות את האמנים, אלבומים ושירים ואפילו לחפש שיר או אמן מסויים.
התוכנה מנגן ברקע ופועלת לא רע.

אני מקווה שהחברה תמשיך לעבוד על התוכנה מכיוון שהיא חסרה כמה פיצרים (למשל להקות שמתחילות ב The ממוינות תחת האות T ולא תחת האות של השם כמקובל) ובעיקר חסרה חווית שימוש טובה יותר - אבל לגרסה 1.1 של התוכנה אפשר לוותר.

אפל בעננים - iCloud

שרות המוסיקה של אפל יהיה זמין מאוחר יותר השנה
כמובן שאיאפשר לכתוב פוסט כזה בלי לדבר על ה iCloud של אפל.
אמנם נכון להיום לא ברור עדיין מה בדיוק היה בשרות המוסיקה של אפל, מכיוון שהוא עוד לא ממש פעיל, אבל ישנם כמה קווים בסיסיים שכן ניתן להניח.

ראשית השרות (בדומה לשרות של אמזון) יתן לכם לנגן ולהוריד שוב את כל השירים שקניתם דרך החנות של אפל, חנות iTunes.

השרות המשלים יהיה שרות בתשלום, השרות יקרא iTunes Match והוא בעצם יעבור על כל המוסיקה שלכם במחשב, במקום להעלות את כל המוסיקה לענן השרות פשוט ימצא שירים שכבר יש לאפל בשרות ענן שלה ופשוט ינגן את השירים משם - אין ספק שזה ישפר בצורה רצינית את חווית השמוש - כי ההעלאה של המוסיקה לשרות של גוגל היתה איטית ומיאשת - במיוחד מכיוון שגם המחשב סובל בזמן הזה כי התוכנה דוחפת כמה שיותר נתונים לתוך הענן וזה מאט את כל המחשב.

שירים שאפל לא תצליח למצוא בשרות שלה היא תעלה את הקבצים המקוריים לענן.

העלות של השרות אמורה להיות 25$ בשנה וכנראה שהכסף הזה הולך לחברות התקליטים על מנת שהן תסכמנה לתת לאפל לנגן שירים אחרים בעבור השירים שיש לכם במחשב.

אין לי בכלל ספק שהאינטגרציה של השרות של אפל עם מכשירי אפל תהיה מצויינת - אפילו מעבר לכך.
אבל עם הנסיון ענן שלי עם אפל (והחברה לא ממש טובה בדברים האילו) צריך עוד להמתין ולראות איך זה יעבוד.

אני אישית מרגיש שבקרוב מאוד לא יהיה צורך יותר בסינכרון של אלפי שירים לנגן - עם אינטרנט בכל מקום כל המוסיקה שלנו תהיה זמינה לנו בכל מקום!

ומה איתכם?
משתמשים בפיתרון אחר? רוצים לשתף את הקוראים האחרים איך אתם מנגנים את המוסיקה שלכם בענן?
תכתבו תגובה בנוסף יש לי עוד כמה הזמנות לגוגל מוסיקה - אז תשאירו פרטים ואולי תקבלו הזמנה לשרות..

8 תגובות:

Melquiades אמר/ה...

נירסה אני רוצה הזמנה!

tsvikas אמר/ה...

אישית אני מקווה להשיג יום אחד גישה ל Spotify... נראה לי כמו אופציה מוצלחת

אבל עד אז, אני אשמח להזמנה לגוגל מוזיקה

יאיר אמר/ה...

יש גם שירות של אובונטו בשם Ubuntu One שיודע להזרים מוזיקה למכשירי טלפון מסוגים שונים, בתשלום.
https://one.ubuntu.com
הוא לא "מכשיר" את המוזיקה הגנובה שיש על המחשב של המשתמש, אלא רק מעביר לנייד.
חיסרון: צריך לעלות אליו את המוזיקה.
יתרון: עובד עם כל המכשירים החכמים.

Dina אמר/ה...

היי,
הפוגו פלאג דווקא נראה נחמד,
אבל אשמח מאוד להזמנה לגוגל מוסיקה.
תודה!
Dinalf@gmail.com

kavod אמר/ה...

קצת באיחור לצערי
אשמח מאוד לקבל הזמנה לגוגל מוזיקה:)

kavod אמר/ה...

אשמח מאוד לקבל הזמנה לגוגל מוזיקה:) (בתקווה שלא פספסתי את המועד)

Avirdt אמר/ה...

היי,
מה לגבי אאודיוגלקסי

Audiogalaxy's new cloud music player puts all your music and playlists at your fingertips from any computer or mobile phone.
No syncing, no copying, no uploading, no ads.
Just streaming.
Learn more about how it works
IT'S FREE! (on mobile, too)

yossi אמר/ה...

אשמח לקבל לינק .
אני שומע לא רק מוסיקה עכשוית אלא גם עתיקה וקלאסית וכד' אני אוהב לשמוע את זה ברצף מעורבב . קשה לי למצוא תחנה שעושה את זה. שמעיתי דווקא מוסיקה של וואגנר לאחרונה פעם ראשונה "RING" קוראים לקטע.